Bądkowo – (n. dzierżawcza), nazwa wsi pochodzi od imienia Bądek, Budzisław.
Biała, obecnie Stara Biała – (n. topograficzna), nazwa miejscowości pochodzi od przepływającej przez nią rzeki, dawniej zwanej Bielicą.
Biskupice – (n. patronimiczna), pierwotne nazwy miejscowości: rok 1383: Biscupicze; 1513: Byskupicze; 1570: Biskupicze. Nazwa miejscowości jest dość popularna wśród wsi należących w przeszłości do dóbr biskupich, które albo z przejściem w posiadanie duchowieństwa zmieniły swą dawną nazwę, albo też były to wsie nowoosadzane i zakładane przez biskupów.
Brudzeń – (n. topograficzna) na jej terenie znajduje się grodzisko z X - XII w. położone na krawędzi wysokiego prawego brzegu Skrwy, w widłach rzeki i uchodzącego do niej strumienia. Od brodu właśnie może pochodzić jej nazwa.
Brwilno - Miejscowość dawniej nazywano Brwielino, Brwilino – to nazwa pochodząca od Brwiela lub Brwioła – brew, brwi.
Cierszewo – (n. dzierżawcza), utworzona od imienia Cirzpisław lub Cirzkost. Pierwsze wzmianki i nazwy miejscowości: 1432 rok: Cierschewo, 1378: Czierwszewo.
Janoszce - (n. dzierżawcza), nazwa wsi powstała od imienia ówczesnego dziedzica - Jana lub Junoszy.
Karwosieki – (osada służebna), Karwosieki to nazwa oznaczająca miejsce sieczenia krów, a więc najprawdopodobniej osadę służebną rzeźników. Zmiana nazwy z Karwosiek na Karwosieki polega na przejściu do nazw rodowych. Mogła być to wówczas większa wieś rycerska [Rzymkowski 1998].
Kobierniki - (osada służebna), nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od „tego, kto wyrabia kobierce”.
Lasotki - (n. dzierżawcza), powstała prawdopodobnie od imienia Lasota, czyli Sylwester.
Łukoszyn - (n. dzierżawcza), pochodzi od imienia Łuka, tj. Łukasz lub jest to nazwa osobowa Łukosza, tj. Łuk. Pierwsza wzmianka o miejscowości Lukosino, Lukoszyno, Lukossyno pochodzi z roku 1240, następnie w 1527 roku wymieniane są Lukoski, Łukoszino.
Murzynowo – (n. topograficzna), nazwa miejscowości pochodzi od słowa „murzyć”, to znaczy: czernić, ciemnić, może więc oznaczać miejsce zaciemnione, niekorzystne dla rozwoju rolnictwa, niedostępne uroczysko [Olędzki 1991].
Parzeń - (osada służebna), utworzona najprawdopodobniej od czasownika „parzyć”. Pierwsze wzmianki i nazwy miejscowości: rok 1248: Parime, 1578: Parzim, Parzymie, potem Parzym.
Sikórz – (n. dzierżawcza), od nazwy osobowej Sikora. Miejscowość wzmiankowana jest w dokumencie Konrada Mazowieckiego z 1203 roku i kolejno w 1386 roku jako Syedlecz, 1510: Szykorz, 1578: Sikorz. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od dawnej nazwy Sikorze.
(opracowane na podstawie: Brudzeński Park Krajobrazowy: atrakcje turystyki historycznej - Anna Lorek, Dorota Zaremba.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz